Forum ..................NPR - Naturalne Planowanie Rodziny................ Strona Główna ..................NPR - Naturalne Planowanie Rodziny................
...........czyli seks bez antykoncepcji. Pytania, wątpliwości, stosowanie..........
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

mięśniaki a ciąża

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ..................NPR - Naturalne Planowanie Rodziny................ Strona Główna -> Ciąża
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mama1981
pierwszy wykres



Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 24
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 6:18, 07 Sie 2008    Temat postu: mięśniaki a ciąża

mam mięśniaki , niby są malutkie, ale nie poddam się, to nic strasznego



Jak wiele kobiet ma mięśniaki macicy?

Z danych medycznych wynika, że ma je co piąta kobieta po 35. roku życia oraz co druga pięćdziesięciolatka, która nadal miesiączkuje.



A skąd się biorą te guzki?

Powstają u kobiet, u których komórki macicy są nadwrażliwe na estrogeny - żeńskie hormony płciowe. Rosną szybciej, gdy kobieta ma wysoki poziom owych hormonów (a więc gdy jest w tzw. wieku rozrodczym), a maleją, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzalny i poziom hormonów płciowych w organizmie się obniża. Wiemy też, że skłonność do powstania mięśniaków można odziedziczyć - po matce, a nawet po babce.

Czy to prawda, że w zależności od usytuowania w macicy mięśniaki są różnie przez lekarzy nazywane?

Tak właśnie jest. Te łagodne guzki mogą rosnąć na zewnątrz macicy i uwypuklać się w stronę błony surowiczej otaczającej macicę od strony jamy brzusznej (są to tzw. mięśniaki podsurowicze), mogą rozwijać się w samej ścianie macicy (to mięśniaki śródścienne) albo mogą rosnąć do środka macicy (te nazywane są podśluzówkowymi). Jeśli rozwijają się na zewnątrz lub do środka macicy, często łączą się z nią szypułą, czyli pasemkiem tkanki łącznej. Wyglądają wówczas, jakby urosła im nóżka.

Jakie objawy mogą sygnalizować mięśniaki macicy?

Można mieć bóle w podbrzuszu. Jeśli mięśniaki są spore, mogą uciskać na sąsiadujące z macicą narządy i wtedy można odczuwać np. parcie na pęcherz lub odbytnicę. Mięśniaki zwykle odpowiadają też za przedłużające się i obfite menstruacje i za plamienia w ciągu cyklu. Kobieta może także mieć kłopoty z zajściem w ciążę, bowiem niektóre mięśniaki utrudniają zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy. Jeśli zaś dojdzie do skręcenia się szypuły mięśniaka, pojawia się nagły, ostry ból.

Czy mięśniaki lekarz ginekolog może wykryć podczas tradycyjnego badania?

Jeśli macica jest powiększona i nierówna - wystarczy zwykłe badanie. Lepiej jednak wykrywa się mięśniaki macicy podczas ultrasonografii przezpochwowej.

Czy to prawda, że małych mięśniaków, które nie dają dolegliwości, nie usuwa się?

To prawda, wystarczy je kontrolować. Gdy kobieta przejdzie menopauzę, jajniki nie będę produkowały hormonów płciowych - m.in. estrogenów - i wtedy mięśniaki same się zmniejszą.

A które guzki wymagają operacyjnego usunięcia?

Te, które dają silne dolegliwości (np. bóle, krwawienia) lub szybko rosną, te, przez które kobieta nie może zajść w ciążę, oraz te, które mają długie szypuły i są ruchome - szypuła może się skręcić, a to zablokowałoby dopływ krwi do tej części macicy, do której guzek jest przytwierdzony i w konsekwencji do martwicy jej tkanek.

Czy usuwa się same mięśniaki, czy razem z macicą?

To zależy od wieku, stanu zdrowia kobiety oraz liczby i wielkości mięśniaków. Generalnie u kobiet, które jeszcze nie rodziły i u tych, które chcą mieć dzieci - wykonuje się operacje oszczędzające, polegające na wyłuskaniu mięśniaków i pozostawieniu macicy. Kobietom, które zbliżają się do menopauzy, lekarze proponują usunięcie mięśniaków wraz z macicą. Natomiast kobietom starszym najczęściej usuwa się mięśniaki wraz z macicą oraz przydatki (jajniki i jajowody).

Operacje wykonuje się tradycyjnie, robiąc nacięcie nad spojeniem łonowym lub laparoskopowo. Od czego zależy wybór metody?

Jeśli jest to możliwe, małe mięśniaki wyłuskuje się, stosując technikę laparoskopową. Niestety, wyłuskanie guzków nie gwarantuje, że nie urosną nowe. Większe mięśniaki i macicę (a niekiedy także przydatki) usuwa się najczęściej w trakcie tradycyjnej operacji z otwarciem powłok brzusznych. Niezależnie od tego, jaki był zakres operacji i jaką metodą usuwania mięśniaków posłużyli się lekarze, kobieta najczęściej po miesiącu odzyskuje formę. Po operacji brzusznej wraca do domu po 5-7 dniach, zaś po laparoskopii spędza w szpitalu zwykle 2-3 doby.


Czasem przed usunięciem mięśniaków kobieta dostaje leki hormonalne. Po co?

Taką terapię stosuje się głównie wtedy, gdy mięśniaki będą wyłuskiwane techniką laparoskopową. Leki hormonalne podaje się, by zmniejszyć guzki i ułatwić tym samym ich usunięcie.

Jeśli kobieta miała miesiączki przed operacją, a usunięto jej również przydatki, lekarze niekiedy zalecają jej hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Dlaczego?

Jeżeli operowana kobieta weszła już w okres okołomenopauzalny, to po usunięciu jajników w jej organizmie nagle zabraknie hormonów płciowych i mogą wystąpić tzw. wypadowe objawy menopauzy - m.in. zlewne nocne poty, uderzenia gorąca, nadpobudliwość, problemy ze snem. Jeżeli takie objawy się pojawią i będą uciążliwe dla kobiety, ginekolog może jej zaproponować HTZ. Pacjentka i lekarz razem zadecydują, czy rozpocząć hormonalną terapię zastępczą i jak długo ją kontynuować.

A jeśli kobieta ma małe mięśniaki, ale weszła w okres okołomenopauzalny i chce skorzystać z HTZ, to czy mięśniaki nie zaczną rosnąć? Przecież w ramach terapii zwykle podaje się też estrogeny.

Nie ma się czego obawiać, bo dawki estrogenów w preparatach stosowanych w ramach HTZ są niewielkie. Ponadto w takiej sytuacji lekarz może wybrać specyfik bez estrogenów.

A może wziąć je głodem?

W kilku ośrodkach w Polsce stosuje się jeszcze inną metodę pozbycia się mięśniaków - embolizację. Najlepiej nadaje się ona do leczenia mięśniaków małych, nieuszypułowanych. Zabieg polega na zamknięciu dopływu krwi do guzków. Odcięcie ich od tlenu i składników odżywczych powoduje, że "giną z głodu" i powoli usychają.

Najpierw lekarz nakłuwa tętnicę udową i wprowadza do niej cewnik, by podać tzw. kontrast. Dzięki niemu w trakcie zabiegu widzi tętnicę na monitorze.

Potem wprowadza cewnik dalej do tętnic macicznych i przez nie podaje do naczyń krwionośnych zaopatrujących mięśniak w krew specjalny preparat. W efekcie naczynia te się zamykają. W trakcie zabiegu można "zasuszyć" kilka mięśniaków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mk,
za stara na te numery



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 6818
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 11:27, 26 Sty 2011    Temat postu:

czy ktoś jeszcze miał mięśniaki w ciąży? albo zna takie przypadki?
wyczytałam już chyba wszystko w internecie ,
ale nadal się boję Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora
buba
za stara na te numery



Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 14381
Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląskie i dolnośląskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:30, 26 Sty 2011    Temat postu:

Mk, sąsiadka miała, spokojnie donosiła ciążę i ma zdrową córeczkę. Wesoly
Rozmawiałaś z lekarzem, co Ci powiedział?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mk,
za stara na te numery



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 6818
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 12:10, 26 Sty 2011    Temat postu:

powiedział ,że z dzieckiem wszystko ok tj rozwija się prawidłowo, ale ma trochę mało miejsca Confused bo łożysko jest wpuklone do macicy Sad
jak na razie nic nie można zrobić tylko czekać ,
jest szansa,że mięśniak nie będzie bardzo przeszkadzał bo przecież macica też będzie się powiększać..
za miesiąc kazał przyjść na następną wizytę i wtedy się okaże czy "wredniak" się powiększył czy nie

ale ja mam zamiar iść do jeszcze innego lekarza... zobaczymy co on powie
Powrót do góry
Zobacz profil autora
buba
za stara na te numery



Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 14381
Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląskie i dolnośląskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:15, 26 Sty 2011    Temat postu:

Pewnie, idź, zawsze zobaczy ktoś inny, spojrzy inaczej.
Trzymaj się!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
okoani
za stara na te numery



Dołączył: 28 Cze 2009
Posty: 1873
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Roztocze ;)
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:35, 26 Sty 2011    Temat postu:

mk, ja na Twoim miejscu też bym poszła do innego lekarza - zawsze warto poznać inną opinię Wesoly I trzymajcie mi się tam, bo chyba wiesz, że rodzimy w tym samym czasie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mk,
za stara na te numery



Dołączył: 31 Sie 2006
Posty: 6818
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: podkarpackie

PostWysłany: Śro 12:55, 26 Sty 2011    Temat postu:

okoani napisał:

I trzymajcie mi się tam, bo chyba wiesz, że rodzimy w tym samym czasie?


mam taką nadzieję, że dotrzymam Ci towarzystwa do końca
Powrót do góry
Zobacz profil autora
maybe
z NPR za pan brat :P



Dołączył: 05 Sty 2009
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:10, 26 Sty 2011    Temat postu:

Moja mama w wieku 41 lat urodziła zdrowego synka z mięśniakiem macicy zdiagnozowanym dużo wcześniej przed ciążą. Co prawda ciąża była zagrożona, ale z innych powodów niż mięśniak. Wszystko dobrze się skończyło Wesoly
Powrót do góry
Zobacz profil autora
maniusa1
znawca NPR



Dołączył: 07 Wrz 2010
Posty: 406
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:22, 26 Sty 2011    Temat postu:

To ja dorzuce swoja radosną opowiesc Wesoly A wiec moja mama mnie, i moja starsza o rok siostre, i mojego o 14 lat mlodszego brata urodzila z miesniakami macicy Bez zadnych powiklan, zagrozen, itp. a dodam ze ma ich kilka i obecnie wysyla ja juz lekarz na usuniecie,a le ona sie nigdzie nie wybiera

Wszyscy cali i zdrowi, i kazde urodzone w terminie
Powrót do góry
Zobacz profil autora
walecznaS
Moderator



Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 11994
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 22:32, 26 Sty 2011    Temat postu:

maniusa1 napisał:
dodam ze ma ich kilka i obecnie wysyla ja juz lekarz na usuniecie,a le ona sie nigdzie nie wybiera

dlaczego się nie wybiera? Jeśli lekarz uznał, że trzeba usunąć... zasięgnęła porady innego ginekologa? Moja mama dłuuugo zwlekała, już ją brzuch bolał i się okazało, że nie wystarczy same mięśniaki ale trzeba też wycinać i macicę, i jajniki...
Smutny
Powrót do góry
Zobacz profil autora
buba
za stara na te numery



Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 14381
Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląskie i dolnośląskie
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:59, 26 Sty 2011    Temat postu:

Maniusa, ponaglij mamę, takich rzeczy naprawdę lepiej nie zaniedbywać!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
paola
pierwszy wykres



Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Szczecin
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:18, 30 Sty 2011    Temat postu:

Ja urodziłam pierwszą córkę bez problemu, ciąża donoszona, a mięśniak na początku ciąży 6 cm średnicy... Usuwałam go 2 lata po porodzie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ..................NPR - Naturalne Planowanie Rodziny................ Strona Główna -> Ciąża
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin